Ofisteki çalışma masanızın üzerinde neler var? Not kağıtları, ajandalar, dosyalar nasıl bir düzen içinde duruyor? Eşinizin sevgilinizin ya da çocuklarınızın fotoğrafları var mı? Kırtasiye malzemeleri ve aksesuarlar nasıl yerleştirilmiş? Tüm bu unsurlar, kişiliğiniz ve iş yaşamınız hakkında bilgiler veriyor. Bizden söylemesi, masanızın üzerine dikkatlice bir kez daha bakın…

 

1. Masanız derli toplu ve düzenliyse…

Masasını toplu tutma eğiliminde olanlar, dikkatli, güvenilir ve işlerini planlayıp zamanında bitiren, görev odaklı insanlardır. Gosling “Birisinin masasında önce takvime bakarım. Güncel bir masa takvimi, kişinin dikkatli olduğunu gösterir.” diyor. Dağınık masa da kötü değildir, yaratıcı insanların çoğu zaman masası dağınıktır. Ancak insanlar bu durumu farklı yorumlayabilir. Gosling “İnsanlar dağınık bir ofis gördükleri zaman, o kişinin anlaşılmaz biri olduğunu düşünüyorlar. Bu her zaman doğru da olmayabiliyor.”

 

2. Masanızda ilginç obje ve aksesuarlar varsa…

Masasına  sıradışı, sanat eseri benzeri nesnelerle dolduranlar, yeni fikir ve düşünceleri benimsemeye son derece açık, yaratıcı insanlardan oluşur. Reklam ajansları ve teknoloji şirketleri gibi yenilikçi şirketler, yaratıcı insanları bünyelerinde toplamaya ve onlara kişiliklerini sergilemek için alan yaratmaya meyilli olurlar. Örneğin Etsy, her yeni çalışanına masalarını tasarlamaları için 100 dolarlık Etsy kuponu verir. Böylece Etsy ofisinde masalar, oyuncak kaktüslerden antika daktiloya kadar pek çok renkli nesneyle doludur.

 

3. Masanız ilham veren poster ve mesajlarla doluysa…

Masalarına ilham veren mesajlar koyma eğiliminde olanlar, biraz takıntılı ve endişeli kişilerdir. İlham veren ifadeler, anksiyeteyi yatıştırma görevi görürler. Eğer masanızın hemen kenarında ilham veren bir poster asılıysa yanlış bir izlenim verdiğinizi düşünerek üzülmeyin. Nevrotik insanlar genelde işte çok başarılı olurlar ve posterlerindeki mesajlar onların değerlerini yansıtır.

 

4. Davetkar bir masanız varsa…

Rahat koltuklar ve masadaki şekerleme kutusuyla rahat bir ofis yaratanlar, sosyal yönü gelişmiş insanlardır. Davetkar bir ortam yaratarak genelde içedönük insanlardan daha çok ziyaretçi alırlar. Sosyal beceriler, size yeni fırsatların ve terfilerin kapısını açabilir. Masanızı küçük dokunuşlarla daha davetkar hale getirmeniz, işyerindeki sosyal ilişkilerinize iyi gelecektir.