Doğum kontrol hapları tamamen hormon olduklarından bazı yan etkiler yaratabilirler. Kesinlikle doktora danışılmadan kullanılmamalı denilmesinin sebebi, bazı bünyelerde yarattıkları güçlü yan etkilerdir. Doktorlar bu tip durumlarda size doğum kontrol hapı kullandırmayacaktır.

 

Doğum kontrol haplarının yan etkileri nelerdir?

Bulantı, kusma, başağrısı,

Göğüslerde şişkinli,k ve hassasiyet,

Yüzde sivilcelenme,

Adet arası lekelenmeler,

Vajinal akıntı artışı,

Safra kesesinde taş oluşumu,

Yüksek tansiyon problemleri,

Depresyon ve uyku bozuklukları,

Doğum kontrol haplarının neden olduğu en büyük etki, damar tıkanıklığı ve trombo emboli riskidir.

 

Tehlikeli olan ve hapların kesilmesi gereken yan etkiler ;

Görme bozukluğu, çift görme,

Şiddetli baş ağrısı,

Şiddetli göğüs ağrıları,

Konuşma bozuklukları,

Vücutta uyuşmalar,

Memede kitle tespiti,

Nefes darlığı,

Göğüslerden süt gelmesi.

Doğum kontrol hapları, migren ataklarına, akciğer hastalarında ciddi akciğer sorunlarına neden olabilmektedir. Damar tıkanıklığı ve damar içinde emboli riskleri yan etkiler arasındadır. Kullanan kişinin kendi bünyesinde bu rahatsızlıklar olmasa da, aileden gelen genetik rahatsızlığı nedeni ile bu yan etkiler görülebilir. Bu nedenle doktor muayenesi şarttır. Doğum kontrol haplarının yan etkilerinden olan bulantı ilacın içinde olan Ostrojene bağlıdır. Gene ona bağlı olarak kusma ve baş ağrıları olabilir. Aile içinde damar tıkanıklığı olanlar, akciğer ve beyin damar tıkanıklığı olanlar, fazla sigara kullananlar, migren ve karaciğer rahatsızlığı olanlar doğum kontrol hapı kullanmamalıdır.

Uzun yıllar 35 yaşından sonra doğum kontrol hapı kullanılmamalı denilse de, bugün doktorlar kullanmasında sakınca olmayan kadınlarda menopoz öncesi ve sonrası kullanmasına izin vermektedir. Çünkü, doğum kontrol hapları menopoz sıkıntılarını hafifletmektedir. Doğum kontrol haplarının kilo aldırdığı konusu tamamen bir şehir efsanesidir. Sadece ilk kullanımda, hormonal dengede yarattığı etki ile vücudun 1-2 kilo kadar su tutmasına neden olmaktadır.