Bebeğinize çok ilgi göstermek onu olumlu mu yoksa olumsuz mu etkiler? Dil gelişimi için sosyal etkileşim gerekli mi? Bebeğimiz beyni yorulur mu?

Her bebek çok erken doğar: Biyologların savunmasına göre, kadının leğen kemiği ölçüsü bir sınır getirmeseydi, bebekler rahim içerisinde çok daha uzun süre gelişmeye devam edebilirdi.

Anne babanın tepkileri beyin gelişimini etkiliyor: Bebek beyni, gelişimin sürecinde anne-babanın tepkilerini kullanacak şekilde oluşmuştur. Uzmanlar, ebeveynlerin bebeğin ihtiyaçlarına derhal cevap vererek beyin gelişimini destekleyebileceklerini savunuyor.

Gülünç yüz ifadeleri ve sesler önemlidir: Bebekler anne-babalarının yüz ifadelerini taklit ederken, bu onların duygu oluşumuna da katkı sağlar. “Bebek konuşması” ise müzikalitesiyle bebeklerin kelimeleri kavramasını kolaylaştırır.

Bebek beyni hızla gelişim gösterir: İnsan beyni doğumdan sonra hızla büyür. Bir yaşında yetişkin beyin ölçüsünün %60′ına ulaşır. Anaokulu vakti geldiğinde, beyin tam ölçüsüne ulaşmıştır. Ancak beyin gelişimi 20′li yaşların ortasına dek sürer.

Yaygın ayrımsama: Bebek beyinlerinde yetişkin beyinlerine oranla çok daha fazla nöronal bağlantı vardır. Aynı zamanda bebek beyinlerindeki kısıtlayıcı sinir taşıyıcısı sayısı da düşüktür. Sonuç olarak, bebeklerin gerçeklik algısı, yetişkinlere göre çok daha dağınıktır.

Bebek konuşması öğrenmeye işaret ediyor: Bebekler anlık olarak odaklanırlar ve odaklandıklarında, dikkat çekmek için ses çıkarırlar. Yetişkinlere ses vasıtasıyla verilen işaretler, öğrenmeye hazır olduklarını gösterir.

Eğitici DVD’ler, kasetler, vs. etkili değil: Son araştırmalar bebeğin dil gelişimi için sosyal etkileşimin gerekli olduğunu kanıtlamıştır. Bebeğinizin gelişimini hızlandırmak için DVD’leri bir kenara atın ve onunla oyun oynayın!

Onların da beyni yorulabilir: Bebeklerin sosyal iletişime ihtiyacı olduğu gerçeği, onların gece gündüz gıdıklanıp uyarılmasını gerektirmez. Bebekler kolaylıkla yorulabilir ve böyle durumlarda ihtiyaçları olan tek şey biraz rahatlatılmaktır.

Yoksa işitme kaybı mı var? Bebekler genellikle zor duyarlar. Araştırmalar, bebeklerin sesleri yetişkinler kadar rahat ayıramadığını göstermiştir. Bu nedenle, sürekli açık olan televizyon ya da radyo, bebeğin duyma kabiliyetini etkileyebilir.

Anne-babadan daha fazlasına ihtiyaçları var: Araştırmalara göre, bebekler etraflarında “ben seninle ilgileniyorum” mesajı veren en az üç kişi olduğunda en olumlu karşı tepkileri veriyor. Uzmanlar, anne-baba dışındaki (büyükanne, bakıcı, vb.) yakınlarla geçirilen vaktin, bebeklerin gelişimindeki önemine dikkat çekiyor.